TURECKIE WĄTKI

Projekt wystawy „Tureckie Wątki” to kolejny owoc współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Zadanie wymagało kompleksowego podejścia do tematu od koncepcji do nadzoru nad realizacją. Wyjątkowym aspektem pracy był fakt, że duża część prezentowanych prac powstawała równolegle z projektem wystawy i nie było możliwości wcześniejszego zapoznania się z obiektami, co wymuszało wybieranie dość uniwersalnych rozwiązań.

Wydarzenie było realizowane w ramach programu kulturalnego obchodów 600 lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych i składało się z cyklu warsztatów zakończonych wystawą w tureckiej Bursie – mieście, które jest najstarszym i największym w Europie centrum wytwarzania jedwabiu i pozostałych dziedzin przemysłu tekstylnego. Na wystawie prezentowane były prace z Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych oraz z Katedry Mody.

Projekt wystawy opierał się na stworzeniu i rozmieszczeniu systemu ekspozytorów, które miały jak najlepiej prezentować obiekty wystawy i jednocześnie budować spójna przestrzeń wystawienniczą. Układ białych, lekkich w wyrazie boksów budował tło dla dzieł artystów, dzielił przestrzeń i pozwalał na swobodne, ale ukierunkowane zwiedzanie całości. Niektóre prezentowane obiekty wymagały dodatkowych rozwiązań wystawienniczych, jak obrotowe lub przesuwne plansze. Subtelnych dodatkiem do całości była prosta grafika informacyjna.

fot. Michał Opiłowski